Laserová technologie má bohaté využití a jednou z oblastí, které ji využívají, je také strojírenská výroba. Pálení, dělení či řezání laserem – nazvěte tuto techniku jakkoliv, každopádně je velmi často poptávaná pro přesné výpalky plechů z oceli, nerezi, hliníků a jiných hutních materiálů.
Pálení laserem umožňuje velmi přesnou výrobu, technika má toleranci +/- 0,1 mm. Je dost rychlá, takže je vhodná i pro velké série. Zároveň se ekonomicky vyplatí i při malých sériích do 10 ks.
Jak vlastně řezání laserem funguje? Lepším názvem je patrně „pálení laserem“, protože řezaný materiál se ve skutečnosti pálí.
Základem techniky je laserový paprsek sveden do jednoho tenkého svazku. Tento paprsek se vede v místě řezu, a jakmile narazí, zahřeje materiál natolik, že se odpaří či roztaví.
Celá tato procedura je bezkontaktní, což odstraňuje nevýhody jiných technik řezání materiálů. Laserové dělení materiál nepoškozuje, nedeformuje a rovněž se neopotřebovávají nástroje. Maximální možná velikost a tloušťka materiálu záleží na použitém stroji.
Řezání laserem se obecně vychvaluje, ovšem metoda má samozřejmě i své nevýhody. Například se nedá použít pro tlustší materiály, řez by pak nebyl zcela kolmý. Dalším háčkem je barva řezu. Řez je v každém případě tmavý, což někdy může být na škodu. Některé materiály bývají očouzeny či ohořeny, to také estetickému hledisku příliš nepřidá.
Kromě zmiňovaného hliníku, oceli a dalších materiálů typických pro strojírenství se laserem dá pálit rovněž masivní dřevo, plexisklo, kartony či papír, plsť, korek, různé druhy textilu nebo dřevěné překližky. Výjimkou je PVC, při jeho řezání by vznikaly nebezpečné výpary. Laserem se tedy například gravírují a vypalují reklamní předměty.